JOENSUU. Itäsuomalaisia houkutellaan tulevana lauantaina kotisohvien uumenista oppimisen pariin poliitikoiden puheilla, teatterilla, liikunnalla ja toimintapisteillä.
Läänin vapaa sivistystyö esittäytyy koko laajuudessaan Joensuun torilla Oppimisen alkupamauksessa.
Teemana on ”tiedoilla ja taidoilla iloa elämään”. Sen toteutuksesta vastaa Itä-Suomen vapaan sivistystyön Yhteistoimintaelin.
Joensuun seudun kansalaisopiston rehtori Erkki Martikainen tuo peruskorjausta evakossa olevan opistonsa tapahtumaan.
– Näkyvyyttä tarvitaan, sillä sektori on jäämässä ammatillisen koulutuksen jalkoihin, vaikka kattaa isoa massaa, hän perustelee.
Mies on yhä
kateissa kaikilta
Martikainen uskoo, että suosikkeihin, kuten liikuntaan, kieliin ja taideaineisiin, riittää väkeä tänäkin syksynä. Näkyvyyttä haetaan muille kursseille.
– Kurssien täyttymistä on hankala ennakoida. massojen käyttäytymistä kun ei voi määrätä, maan suurimpiin kuuluvan kansalaisopiston rehtori sanoo.
Erityisesti kursseille kaivataan miehiä:
– Miesten vähäisyys tosin koskee muitakin kaikkia oppilaitoksia, eikä sitä ole vielä kyetty ratkaisemaan.
Talousvastuu tasan
uudella sopimuksella
Erkki Martikaisen helpotukseksi kiistat seitsemän kuntaomistajan taloudellisesta satsauksesta opistoon ovat ratkeamassa uudella sopimuksella. Se tasaa kustannuksia:
– Kaikki mukana olevat kunnat ovat päättäneet jatkaa seutuopistossa. Neuvotteluissa sovittiin tuntihinnasta, joka tulee kuntien maksettavaksi. Kustannukset siten nousevat pienemmissä kunnissa, hän kertoi sanomalehti Karjalan Maalle alkuviikosta.
Lisää aiheesta:
Oppimisen alkupamaus
Joensuu peruskorjaa opiston arvokiinteistön