Kansanvalistusseura  Kansalais- ja työväenopistojen liitto

Juttu päivitetty 02.06.2008 Etsi Sivistys.netistä

Etusivu > Henkilöuutiset

Tuomas Lankisesta Loimaan evankelisen kansanopiston rehtori

Loimaan evankelisen kansanopiston rehtoriksi on valittu filosofian maisteri Tuomas Lankinen Mellilästä.

Hänet tunnetaan nuoresta iästään huolimatta näkyvistä luottamustehtävistään. Hänellä on menossa toinen kausi keskustan ryhmässä Mellilän kunnanvaltuustossa.

Lankinen on toiminut myös kirkolliskokouksen jäsenenä. Tänä vuonna hänet valittiin varaedustajaksi.

Tuore
työsarka


Lankisella ei ole aiempaa kokemusta kansanopistotyöstä. Viimeksi hän on toiminut historian ja uskonnon opettajana Kosken seudun yläasteella. Palkkatyön ohessa hän viljelee kotitilaansa ja sanoo olevansa identiteetiltään ennen muuta maanviljelijä.

Loimaan evankelisessa kansanopistossa on 110 opiskelijapaikkaa. Opistossa on biologian ja kestävän kehityksen, fysioterapian, kasvatustieteen ja psykologian sekä oikeustieteen linjat. Sillä on myös peruskoulun kymppiluokka.

Sisällöntuottajat

Aima >>

Aikuiskasvatus >>

LLinE >>

VSOP >>