Vuosittain jaettavan Rakkaudesta kirjaan -palkinnon sai tänä vuonna eläkkeellä oleva äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja Hilja Mörsäri Hämeenlinnasta.
Mörsäri (synt. 1932) jäi koulutyöstä eläkkeelle 1990-luvulla ja sen jälkeen hän on aktiivisesti jatkanut lukemisen ja kirjoittamisen edistämistä tehtyään kirjallisuuden edistämistyötä ensin vuosikymmenet koululaisten keskuudessa.
Nykyisin Hilja Mörsäri ohjaa kirjallisuuspiirejä ja kouluttaa harrastajakirjoittajia.
Mörsäri debytoi runokokoelmalla Kolme vuodenaikaa vuonna 1958. Hän on lisäksi julkaissut kaksi muuta runokokoelmaa ja teoksen Päivien ja unten kirjasta, joka sisältää hänen kertomansa mukaan vuosien varrella kertyneitä marginaalimerkintöjä, aforismeja ja impressioita.
Viimeisin on vuonna 2001 ilmestynyt Mennyt meissä, runokirja kahdella kielellä. Ruotsennokset ovat Bo Carpelanin.
Mörsäri on tehnyt tai ollut mukana tekemässä kymmentä kirjallisuuden ja kirjoittamisen oppi- ja harjoituskirjaa sekä toimittanut useita artikkelikokoelmia ja kaunokirjallisia antologioita. Hän on toiminut luennoitsijana, kouluttajana ja kriitikkona sekä kirjoittanut esseitä oman alansa julkaisuihin ja kolumneja sanomalehtiin.
Vuonna 2006 Mörsäri palkittiin WSOY:n Kirjallisuussäätiön tunnustuspalkinnolla.
Rakkaudesta kirjaan -tunnustus jaetaan Helsingin kirjamessujen yhdeydessä. Palkinnon arvo on 8 500 euroa.