Anja Heikkinen kukitettiin Ohjaaminen oppijan tukena -seminaarin yhteydessä Helsingissä. Kuva: Anna Nuorteva
Aikuiskasvatuksen Kilta ry on valinnut vuoden 2007 aikuiskouluttajaksi Tampereen yliopiston elinikäisen kasvatuksen professorin Anja Heikkisen.
Valinnan perusteluissa korostui ennen muuta Heikkisen pitkäkestoinen kansainvälinen aktiivisuus muiden muassa tutkimusyhteistyössä sekä laaja-alainen verkottuminen.
Anja Heikkinen on Aikuiskasvatuksen Tutkimusseuran esihenkilö. Hän on toiminut Aikuiskasvatus-lehden päätoimittajana.
– Anja Heikkisen tutkijaprofiili on monipuolinen. Hänellä on laaja tieteellinen julkaisutoiminta ja hän on toimittanut alan oppikirjoja sekä ohjannut lukuisia väitöskirjoja ja opinnäytetöitä. Lisäksi hän on järjestänyt monia tieteellisiä ja muita tapahtumia alan toimijoille sekä toiminut lukuisissa asiantuntijaryhmissä ja ollut mukana aikuiskoulutuspolitiikan suuntaviivojen muovaajana muun muassa opetusministeriön aikuiskoulutusneuvostossa, Killan perusteluissa todetaan.
Aikuiskasvatuksen Kilta ry on palkinnut vuodesta 1993 lähtien aikuiskasvatuksen tai -koulutuksen alalla ansioituneen tahon Vuoden aikuiskouluttajan arvonimellä.